Sten-Kloppenborg 600-1.jpg
Foto: Vores brabrand. Sten Kloppenborg skal varetage foreningens arbejde med mærkningsordningen DK-Vand og den udbygning af mærkningsordningen, der skal blive til en certificeringsordning som omfatter alle komponenter i vandkredsløbet.

DANVA har ansat Sten Kloppenborg til at varetage foreningens arbejde med mærkningsordningen DK-Vand og den udbygning af mærkningsordningen, der skal blive til en certificeringsordning som omfatter alle komponenter i vandkredsløbet.  

Sten kommer fra en lederstilling på Teknologisk Institut, hvor han gennem 20 år har arbejdet med certificerings- og godkendelsesordninger, herunder GDV-ordningen og VA-godkendelsesordningen samt DK-Vand, hvor han har repræsenteret TI i styregruppen. DANVA får derfor en konsulent med meget stor erfaring og stærke kompetencer indenfor standardiseringsområdet og med stort kendskab til branchen.

Sten tiltræder stillingen d. 1. oktober 2020.