Bemærk:

Prisen for kurset falder, hvis I er flere end 4 fra samme selskab, der tilmelder jer. Se mere herom nederst på siden.

Risikoen for cyberangreb er stigende i samfundet, og det er en af de væsentlige risici, som forsyningsselskaberne står overfor som ejere af kritisk infrastruktur.

I løbet af sommeren 2025 forventes det, at EU-direktivet om net- og informationssikkerhed (NIS2) implementeres i dansk lov. Direktivet har til formål at styrke cybersikkerheden af kritisk infrastruktur i Danmark og EU.

NIS2-direktivet stiller direkte krav til ledelsen om, risikostyring, opretholdelse af forsat drift samt krav om rapportering til myndighed.

Kurset klæder bestyrelsen og topledelsen i vandselskaber på til at efterleve deres ansvar.

Målgruppe
Kurset henvender sig til bestyrelsesmedlemmer og topledelse i forsyningsselskaberne, som har det overordnede ansvar for cybersikkerheden i virksomheden. Kurset supplerer DANVAs generelle kursustilbud til bestyrelser, og kan både gennemføres i forlængelse heraf og som enkeltstående kursus.

Det er muligt at deltage i kurset enten som samlet bestyrelse eller bestyrelsesmedlemmer kan deltage enkeltvis.

Indhold
Kurset vil behandle direktivets lovpligtige krav i forhold til bestyrelses- og ledelsesansvaret og de medfølgende opgaver, som defineres i direktivet:

·         Styring af operationelle risici – både fysiske og digitale
·         Hvad indebærer ledelsesansvaret for bestyrelsesmedlemmer

          og direktionen?
·         Rammesætning – strategi for cybersikkerhed
·         Risikoanalyse og -styring
·         Foranstaltninger
·         Rapportering og tilsyn

Derudover vil kurset komme omkring det nationale trusselsbillede og cybersårbarhed i danske virksomheder. 

Kursusdeltagerne vil få hands-on erfaring med håndtering af cyberangreb gennem et cybersikkerhedsspil faciliteret af Center for Cybersikkerhed.

Program
Se programmet her
Der må tages forbehold for eventuelle mindre ændringer af programmet.

Kursusledere
Marie Larsen, DANVA

Pris
Kr. 3.950,- for de første 4 tilmeldte fra ét og samme selskab
Kr. 2.950,- for efterfølgende tilmeldte fra det samme selskab
Prisen omfatter elektronisk kompendium og forplejning.

Øvrige afholdesdatoer for kurset

27. maj 2025