IWAs stand på udstillingen i Brisbane.jpg

IWA’s teknologikonference LET 2027 giver den danske vandsektor mulighed for at vise innovative løsninger frem og hente ny viden hjem. Fristen for at indsende abstracts er forlænget til 8. november 2026.

IWAs LET konference (Leading Edge Technologies) er en rigtig god anledning vil at vise de bedste danske løsninger inden for både drikkevand og spildevand. Og i 2027 er der endda mulighed for at gøre det i Europa, da konferencen holdes i Ghent i Belgien i dagene 24. - 28. maj. Og naturligvis giver konferencen også mulighed for at lære af de bedste inden for branchen og tage nye og innovative løsninger med hjem. Som IWA skriver:

“The IWA Leading Edge Conference on Water and Wastewater Technologies is designed to be the place for sharing the latest insights into how pioneering science, technological innovation and leading practices will shape the major transformation in water management that is underway.” 

Deadline for Call for Abstracts er lige blevet forlænget til 8. november. Konferencens temaer er i høj grad relevante for den danske vandsektor:

Generelle temaer

  • Digitalization for process-automation
  • Advances in applications and development of ceramic membranes - Efficiency and hybridization

 Spildevandstemaer

  • Advanced treatment in wastewater treatment plants
  • Greenhouse gas emissions in wastewater treatment plants
  • Resource recovery
  • Advanced solids management

 Drikkevandstemaer

  • Augmenting drinking water by potable reuse
  • Nature-based technologies

 Se mere om LET 2027 og muligheder for deltagelse her: https://iwa-let.org/