(Netværket er midlertidigt sat på stand by)

Formålet er at etablere et netværk mellem brugere af hydrauliske modeller, hvor der kan udveksles erfaringer, diskuteres forskellige problemstillinger for anvendelse og opbygning af modeller, indhente inspiration samt koordinering af krav til systemudviklere.

Emner netværket arbejder med

  • Sparring i forbindelse med specifikke modelrelevante spørgsmål fra deltagerne
  • Tips og tricks ved modelarbejdet
  • Energiforbrug og energibesparelser ved brug af hydrauliske modeller
  • Overblik over forskellige applikationer

Aktuelle projekter netværket arbejder med

Anvendelsesområder for hydrauliske modeller:

  • En liste over mulige anvendelsesområder for hydrauliske modeller, som kan danne baggrund for anskaffelsen og/eller anvendelsen af disse. Dette kan anvendes som et beslutningsgrundlag i prioriteringen af værktøjet i vandforsyningen.

Antal årlige netværksmøder

Det forventes, at der afholdes 2-3 møder om året.

Dagsorden fastsættes fra møde til møde, og det er deltagerne selv, der står for det faglige indhold på møderne samt mødets afvikling.

Planlagte netværksmøder

Har du lyst til at deltage kontakt Thomas Sørensen, DANVA.

Netværket blev startet op den 26. marts 2014 og er en ”genfødsel” af tidligere netværk omkring Hydrauliske modeller.

Netværkstovholder

Pt. ingen, da netværket er under opbygning. Der forventes nedsat en netværksholder senest på 3. møde i gruppen.

Netværksdeltagere

Netværket henvender sig til ansatte hos drikkevandsselskaberne, som arbejder med hydrauliske modeller.